Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Burak Akeller, cuma namazını kılmak için Bahçelievler Camii’ne gitti. İddiaya göre, cami imamı M.K. hutbeyi okurken sehven atlama yaptı. Bu duruma tepki gösteren Akeller, namaz bittikten sonra imam M.K'yi hutbe okuduğu mikrofonla darp etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mil-Diyanet Sen, “Diyarbakır Kulp Kaymakamı Cuma namazı sonrası imam odasına girmiş ve din görevlimize ağır küfür ederek mikrofon sapıyla imamı darp etmiştir. 

Sendikamıza ulaşan bilgi ve iddialara göre, Cuma namazında hocamız hutbeyi okurken sehven bir iki satırı atlıyor. Bunun üzerine camide bulunan kaymakam bey imama ‘Hocaaa! hutbeyi tam ve doğru oku’ şeklinde bağırarak uyarıyor. İmam kardeşimiz o paragrafı atladığını fark ederek tekrar paragrafı okuyor.  

Namaz kılındıktan sonra Kaymakam beyin korumaları camiyi tamamen boşaltarak hocamızı imam odasına götürüyorlar. Odaya giren kaymakam bey hocamıza ağır küfürler ederek hakarette bulunuyor ve üzerine yürüyor.

“SEN TERÖRİST MİSİN?”
Hocamıza ‘Sen terörist misin? şeklinde ithamda bulunuyor. Hocamız kaymakam beye ‘Kaymakam bey! benim babam geçici köy korucusu abim de polis, lütfen yapmayın’ diyor. Bunun üzerine kaymakam bey imamı mikrofon sapıyla darp ediyor. Aynı zamanda Diyanet-Sen ilçe temsilcisi olan Hocamız bu olay sonrası hastaneye giderek darp raporu almıştır.

“OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ”
Mil-Diyanet Sen olarak daha önceki olaylarda olduğu gibi Kulp ilçemizde yaşanan bu olayın da takipçisi olacaktır. Sorumluların adalet önünde hesap vermesi için gerekli tüm iş ve işlemleri yapmaktan geri durmayacaktır.

MİL-DİYANET SEN: DİN GÖREVLİLERİMİZİN YANINDAYIZ
Makamı ve mevkisi ne olursa olsun hiç kimse bir kamu görevlisine din görevlimize ağır küfür edemez ve asla darp edemez. Din görevlilerimizin yanındayız.

İçişleri Bakanımızın, Diyarbakır Valimiz ve İl Müftümüzün de bu olaya kayıtsız kalmayacağına gönülden inanıyoruz.” İfadelerini kullandı. 

TANRIKULU’DAN AÇIKLAMA
Öte yandan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği’ni etiketleyerek şu soruları sordu?

Diyarbakır'da nereler gezilir? İşte Diyarbakır’da gezilecek yerler Diyarbakır'da nereler gezilir? İşte Diyarbakır’da gezilecek yerler

1) Bugün, Cuma namazı hutbesinden sonra Kulp Kaymakamı, korumalarıyla beraber görevli imamı darp etmiş midir? 

2) Görevli imam, bu olaydan sonra bir darp raporu almış mıdır? 

3) Bu olay, görevli imamın bağlı olduğu Mil Diyanet Sendikası tarafından kamuoyuna duyurulduğu halde Diyarbakır Valiliği hangi işlemi yapmıştır? 

4) Kulp Kaymakamı, görevli bir imamı nasıl darp eder ve nasıl halen görevde kalır? (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi