Diyarbakır’da bir kişi abisini vurdu! Diyarbakır’da bir kişi abisini vurdu!

20 yaşındaki Recep Hantaş, 14 Nisan 2019 tarihinde merkez Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi'nde bulunan Sümer Park'ta katı atık toplarken polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. Yeniden yapılan yargılamanın ikinci duruşması, Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkemede, sanık polis Kazım Bozkurt hakkında "ceza verilmesine yer olmadığı" yönünde karar verdi.

MA'nın haberine göre, sanık polisin avukatı, yazılı dilekçe vererek, olayın "maksatlı" olmadığını, ölüme sebebiyet veren kurşunun kim tarafından atıldığının belli olmadığını, sanık tarafından atıldığı sabit olsa bile meşru savunma içerisinde olduğunu beyan etti. Avukat Öner, Güven ve Yılmaz, sanık polisin “Kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanık polis hakkında "ceza verilmesine yer olmadığı" yönünde karar verdi. Mahkeme kararında, sanığın polis memuru olduğu ve görevi gereğince ihbar üzerine maktulün bulunduğu yere gittiği, Hantaş'ın yüzünün bez ile örtülü şekilde olduğu, kendisine yapılan uyarı atışlarına rağmen ve ayağında vurulmasına rağmen durmadığı, koşmaya devam ettiği, koşma esnasında “bomba” diye bağırdığının tanık anlatımlarına yansıdığını ve olayın gerçekleştiği bölgenin “terör olaylarının" olduğu bölge olduğunu belirtti.

“Hakkında tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emri verilmiş olan kişilerin yada suçüstü halinde şüphelinin yakalanmasını sağlamamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde silah kullanma” yetkisi kapsamında sanığın eyleminin "Kanunun hükmünü yerine getiren kimseye ceza verilmez" hükmüne uyumlu olduğu belirtildi. Bu gerekçelerle "ceza verilmesine yer olmadığı" yönünde hüküm kuruldu. Mahkeme, silah, şarjör ve mermilerin iadesine, diğer evrak ve dosyaların delil olarak saklanmasına, Hantaş'ın elbiseleri ve üzerinde bulunanların ailesine iadesine karar verdi.

Kaynak: MA