Dünyanın en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 2 metre 51 santimetre boyundaki Mardinli Sultan Kösen, Derik ilçesine bağlı Kırsal Alibey Mahallesi’nde oyunu kullandı. Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan dünyanın en uzun boylu kadını, 2 metre 15 santim boyundaki weaver sendromu hastası Rumeysa Gelgi (27) de, yerel seçimlerde oyunu evine getirilen seyyar sandıkta kullandı.

DÜNYANIN EN UZUN KADINI OYUNU SEYYAR SANDIKTA KULLANDI

Dünyanın en uzun boylu kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren, 2 metre 15 santim boyundaki weaver sendromu hastası Rumeysa Gelgi, ‘31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy kullanmak için seyyar sandık uygulaması için başvuruda bulundu. Bunun üzerine ilçe seçim kurulu görevlileri, Gelgi’nin Tuğra Sokak Emek Mahallesi’ndeki evine gitti. Gelgi, 8801 nolu seyyar sandıkta oyunu kullandı. Seyyar sandık uygulamasının fiziksel engelli bireyler açısından çok yararlı bir uygulama olduğunu belirten Gelgi,”Ben de oyumu yine seyyar sandıkta kullanmış bulunuyorum. Teşekkür ediyorum yetkililere, evime kadar zahmet ettikleri için. Seyyar sandık sebebiyle muhtar adayını seçememiş oldum. Bu benim için de sürpriz oldu, beklemiyordum böyle bir kural olduğunu. Geçtiğimiz yıllarda oyumu belirtilen okula giderek kullanıyordum ve fiziksel olarak tabii bayağı zorlukları oluyordu. Seyyar sandık uygulaması fiziksel engelli bireyler için gayet yararlı bir uygulama oldu” diye konuştu.

Mahsun Kırmızıgül’ün şarkısı yasaklandı Mahsun Kırmızıgül’ün şarkısı yasaklandı

DÜNYANIN EN UZUN ADAMI SULTAN KÖSEN, OYUNU KULLANDI
Dünyanın en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 2 metre 51 santimetre boyundaki Mardinli Sultan Kösen, Derik ilçesine bağlı Kırsal Alibey Mahallesi’nde oyunu kullandı. Mahallenin Dede mezrasında yaşayan ve yürüme güçlüğü çeken Kösen, oy vermeye babası Abdulkadir ve kardeşi Şeyhmus ile geldi. 390 seçmenin bulunduğu 1010 numaralı sandığa oyunu atan Kösen, “Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi. Kösen, oyunu kullandıktan sonra diğre seçmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Alibey Mahallesi Muhtarı Ali Acabek, “Sultan Kösen bizim köyde yaşıyor. İkinci seçimde de her ne kadar şartlarımız iyi olmasa da gelip oyunu kullandı. Vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Kaynak: DHA