Diyarbakır’da Kürtçe müzik eşliğinde 19 Mayıs kutlaması Diyarbakır’da Kürtçe müzik eşliğinde 19 Mayıs kutlaması

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sivrisinek, karasinek, yakarca, kene ve benzeri haşere popülasyonlarının insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulması ve bunlardan bulaşabilecek sıtma, tifo, kolera, dizanteri, sarıhumma, şark çıbanı gibi hastalıkların önlenmesi için bilimsel mücadele yöntemleriyle ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

274 PERSONEL VE 80 ARAÇ
İlaçlama faaliyetleri; 274 personel, 80 adet araç, 34 adet holder, 1 adet traktör holderi, 15 adet atomizör, 50 ulv cihazı, 200 adet sırt pompası, 1 adet misblower, 5 adet termal sisleme cihazı ile 17 ilçe ve 1046 mahallede sürüyor.

LAVRALARA KARŞI İLAÇLAMA ÇALIŞMASI
İlaçlama çalışmaları, sivrisinek ve karasinek larvalarına karşı havuz, göl, gölet, kanalizasyon, sazlık alanlar, bataklıklar, fosseptikler, birikinti sular, bodrum suları, süs havuzları, hayvan gübrelerinin biriktiği alanlar, ahırlar, organik atıkların toplandığı ve biriktiği yerler, çöplükler, çöp konteynırları, çöp aktarma istasyonları vb. üreme alanlarında belli periyotlarla yapılıyor.

İlaçlama hizmetleri, mühendisler gözetiminde yıl boyunca Sivrisinek, karasinek, tatarcık vb. zararlıların erginlerine karşı üredikleri, beslendikleri, barındıkları ve dinlendikleri tüm alanlarda biyosidal ürünler, araç ve cihazlar kullanılarak devam edecek.

“VEKTÖRLERE KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ”
İlaçlama çalışmalarına ilişkin açıklama yapan Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, ilaçlama birimlerinin il genelinde yılın 12 ay boyunca aralıksız bir şekilde vektörlere karşı mücadele ettiğini belirtti. Daire başkanlığı “Özellikle ilkbaharda akasya ağacı, çalı grupları, deve dikeni, yabani ot grupları gibi yeşil akşamlarda üreyen aphitler (üvez) görülmekte ve sivrisinek ile karıştırılmaktadır. Bitki zararlısı aphitler halk sağlığı açısından hastalık taşıyıcı vektör değildirler. Sadece sabah erken saatlerde ve akşam gün batımına yakın uçuşmaya başlayıp insanların giysilerine konarak ağız, burun, kulak ve gözlerine girerek fiziki ve psikolojik rahatsızlık verirler. Aphitler ısırmazlar, kan emmezler ve insanlara sağlık açısından bir zararları olmamaktadır. Son zamanlarda tarafımıza gelen şikayetlerin ekseriyeti bitki zararlısı olan aphit (üvez) kaynaklı olup insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmamakla birlikte psikolojik olarak rahatsızlık yaratmaktadır. 18.04.2024 tarihi itibari ile aphit (üvez) çalışmalarımız başlamış olup, belirli periyodlar dahilinde ilaçlamalar yapılmaktadır” dedi.

‘ŞİKAYETLERİ ÇÖZÜME KAVUŞTURUYORUZ’
Birimlere gelen her türlü şikayetin değerlendirilerek hızlı bir şekilde çözülme kavuşturulduğu kaydedilen açıklamada, “Vatandaşlarımız sivrisinek, karasinek, akrep vb. zararlı şikayetlerini Alo 153 üzerinden tarafımıza iletebilirler” denildi.

Kaynak: Haber Merkezi