Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan ve eski yerleşim yerlerinden biri olan Eski Hal’de, bazı mülk sahiplerinin Büyükşehir Belediyesi ile anlaşamaması nedeniyle çevre düzenlemesi bir türlü yapılamıyor. Eski Hal’deki yıkık dökük dükkanların yanı sıra hurdacıların kullandığı devasa meydan da kentin imajına gölge düşürüyor.

Diyarbakır Eski Hal


HURDA YIĞINLARI
Mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesine ait olduğu iddia edilen Eski Hal’in içindeki meydanın yıllardır çöp ve hurda yığınına dönüştüğünü belirten çevredeki birçok esnaf, alandaki hurda yığınlarının hem Eski Hal Yeni Camii ve Kur'an Kursu’nun siluetini bozduğunu hem de görüntü kirliliği ve kötü kokuya neden olduğunu savundu.

Eski Hal Yeni Cami


CAMİYE VE KENTİN İMAJINA YAKIŞMAZ
Eski Hal’in içindeki meydanın yıllardır hurdacılar tarafından kullanılmasına tepki gösteren çevredeki esnaf, alandaki hurda yığınının söz konusu caminin hemen arkasında olduğunu ve bunun da ne camiye ne de kentin imajına yakıştığını ifade ettiler.


MEYDAN OTOPARK OLSUN
Eski Hal’in içindeki boş alanın mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu ileri süren bazı mülk sahipleri, şöyle konuştu:

Diyarbakır’da otomobil metrelerce sürüklendi Diyarbakır’da otomobil metrelerce sürüklendi


“Kötü kokudan geçilmiyor. Karşımızda hemen cami var. Bu koku camiye kadar geliyor. Bu hurda yığınları hem caminin siluetini hem de yıllardır kentin imajını bozuyor. Bu meydanda araçlarımızı park edemiyoruz. Çünkü her yerde çivi ve vidalar var. Zabıta ekipleri, meydandaki hurdacıları kaldırıp onlara cezai işlem yapmalı. Yetkililer, bu meydanı ya otopark yapsın ya da başka bir şekilde değerlendirsin.”

Haber: Orhan YALÇIN