Areda Piar, Türkiye genelinde '4 Şubat Dünya Ev Yapımı Çorba Günü'ne özel, bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre, Diyarbakır’da neredeyse herkesin sevdiği ve kış aylarının vazgeçilmezi olan kelle paça hem "en sevilen" hem de "asla yemem" denilen çorba oldu. Halkın yüzde 24,4 ile hem en sevdiği çorba olurken hem de yüzde 17,7 ile asla yemem denilen çorbalar arasında ilk sırada yer aldı.

Kelle Paça Çorba

KELLE PAÇA ÇORBASI ŞİFA KAYNAĞI OLARAK GÖRÜLÜYOR
Kelle paça, "kesinlikle çorbacıya gidilip içilir denilen çorbalar" kategorisinde de yüzde 47 ile birinciliği üstlendi. Çorbacıya gidilen zaman dilimi ise halkın tercihi yüzde 29,6 ile "gece" oldu. 

Tarihi mezardan ‘Kelle Paça’ çıktı

Diyarbakır’da kapalı olan iş yerinde yangın çıktı Diyarbakır’da kapalı olan iş yerinde yangın çıktı

Araştırma, Türkiye'de halkın çorbayı yüzde 80,5 ile en fazla kış mevsiminde tükettiğini ve yüzde 54,9 ile "şifa kaynağı" olarak gördüğünü ortaya koydu.

KELLE PAÇA LİDERLİĞİ BIRAKMADI
Halkın kelle paça çorbasından sonra en sevdiği diğer çorbalar ise yüzde 18,8 ile mercimek çorbası, yüzde 10,9 ile işkembe çorbası, yüzde 9,4 ile tarhana çorbası ve yüzde 7,8 ile yayla çorbası olarak sıralandı.

ARAŞTIRMADAKİ DİĞER ÇORBALAR
Diğer çorbalar ise sırasıyla; yüzde 6,5 domates çorbası, yüzde 4,9 ezogelin çorbası, yüzde 4,8 şehriyeli tavuk çorbası, yüzde 2,4 ayran çorbası, yüzde 2,4 mantar çorbası, yüzde 2,1 beyran çorbası, yüzde 1,6 düğün çorbası, yüzde 1,1 arabaşı çorbası, yüzde 1,1 şehriye çorbası, yüzde 0,8 balık çorbası, yüzde 0,5 sebze çorbası ve yüzde 0,5 karalahana çorbası oldu. 

Editör: Mücadele Gazetesi