Maraş merkezli meydana gelen depremler sonrası Diyarbakır’da birçok binanın yıkımına karar verilmesiyle birlikte yeni mağduriyetler yaşanmaya başladı. Özel şirketlere verilen yıkım işlerinin ardından çevre binalar da hasar gördü. Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi Cengizler Caddesi 562’nci Sokakta yer alan Tokay apartmanın yıkılması sonrasında Öz Turan 2 Apartmanı da etkilendi. Tokay Apartmanın 11 Ekim’de yıkılmasıyla birlikte Öz Turan 2 Apartmanın bazı dairelerinin balkon ve pencereleri kırıldı. Dış binanın komple hasar gördüğü Öz Turan 2 Apartman sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.


PENCERE VE BALKONLARI YIKTILAR
Bina yöneticisi Mehmet Sıdık Şeker, yaklaşık bir aydır bina sakinlerinin mağdur olduğunu ve hiçbir şekilde el atılmadığına dikkati çekerek, “10’uncu ayın 11’inde Demirbilek Şirketi, Tokay Apartmanını yıktığı sırada onları çoğu kez uyarmama rağmen aldırış etmediler. Hemen her şeyi vurup geçtiler. Binamızın bütün giydirmesi ve pencereler zarar gördü.  5’inci kata kadar zarar var. Çok şükür ki kolonlar ve kirişler zarar görmedi. Yapacaklarına söz vermişlerdi ama işleri bittiği gibi rest çektiler ve ‘yapmıyoruz’ dediler. Dış cepheyi geçen sene bir milyona yapmıştık. Şimdi iki katı olacak. Hepsi boşa gitti. O kadar deprem oldu hasar görmedi, insanlar yüzünden bozuldu ve yapmıyorlar. Nasıl binalarımızı bozdularsa aynı şekilde gelip düzeltsinler. Bir aydır insanlarımız mağdur. Giydirmenin 10 yıl garantisi vardı, şimdi garantisi de düştü” diye belirtti. 

‘MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN’
Bina sakinlerinden Sefer Akcanlı ise kışın gelmesiyle mağduriyetlerinin katlanacağını belirtti. Akcanlı, “Tokay Apartmanı biz yapışıktı, yıkıldığında bizim binaya da vurdu zarar verdi. Bir ay önce Demirbilek Şirket bizim evimizi bu hale getirdi ama şimdi de ilgilenmiyor. ‘Yapacağız, yapacağız’ dediler ama yapmadılar. Sanki eşkıyalar. Balkonumuz, penceremiz, demirler her yeri bozdular. Böyle yaşanır mı, devlet mi onlar mı kim yapıyorsa yapsın. Soğuktur kış var, nasıl yapacağız. Bu mağduriyetin son bulmasını istiyoruz” dedi. 

Uzmanı uyardı: Diyarbakır’da havalar bu hastalığı tetikliyor! Uzmanı uyardı: Diyarbakır’da havalar bu hastalığı tetikliyor!

‘ONARIMI YAPIYORUZ’
Konu üzerine ulaştığımız Demirbilek şirket yetkilileri, “ Benim orasıyla ilgili sözleşmem mevcuttur. 420 bin TL bir hasar verdik ve ödemesini yaptık. Bütün hane sahipleri ve yeni onarımı yapan müttehitlerle görüştürdük. Hepsinin olurunu aldık. 420 bin TL ödeme yaptık ve hepsinin hasarı yapılıyor. Mevcutta yapmış olduğum bir sözleşme var, ödemesini de yaptım” sözleriyle kendini savundu. (MA)