Merkez Sur ilçesine bağlı İskender paşa Mahallesi’ndeki 4 katlı ‘İskender paşa Aile Sağlık Merkezi olarak kullanılan binanın ağır hasarlı olduğu ortaya çıktı. Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen “Yer bulunamadığı” gerekçesiyle tahliye edilemedi. Her gün yüzlerce vatandaşın tedavi olmak için gittiği sağlık merkezi olası bir faciaya davetiye çıkarıyor.

Sözcü’nün haberine göre, Sur İlçesinin İskender Paşa Mahallesindeki 4 katlı Aile Sağlık Merkezine ait binaya il Sağlık Müdürlüğünce performans raporu alındı. Raporda, binanın ağır hasarlı, oturulması sakıncalı ve çürük olduğu bilgisi yer aldı. Ancak depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bina halen boşaltılmadığı gibi, mahalle sakinlerine sağlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. 6 doktor ile hemşire ve yardımcı personelin görev yaptığı ağır hasarlı binada her gün mesai saatleri içerisinde yüzlerce hasta ayakta tedavi ediliyor, muayene edilerek ilaç yazılıyor.

Diyarbakır’da beklenen açılış yarın! Bakan gelecek Diyarbakır’da beklenen açılış yarın! Bakan gelecek

Yeni bir Aile Sağlık Merkezine taşınmak için Sağlık Müdürlüğünün de uzun zamandan beri yer arayışı içinde oldukları, ancak fiziki şartları uygun bir bina bulunamadığı için ağır hasarlı binada sağlık hizmeti verilmeye devam edildiği öğrenildi.

25 YILLIK BİNADA SAĞLIK HİZMETİ TEDİRGİN EDİYOR
25 yıl önce inşa edilen bina o günden beri mahalle sakinlerine sağlık hizmeti verirken, 6 Şubat depreminde ise ağır hasarlı yapı olarak kayıtlara geçti, buna rağmen depremin üzerinden bir yıl geçtiği halde halen yeni bir bina bulunamadığı için faaliyetlerin ağır hasarlı binada devam ettiği öğrenildi. Merkeze sağlık hizmeti almaya gelen mahalle sakinleri de; ağır hasarlı binada sağlık hizmeti almaya mecbur kaldıklarını, ancak bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini belirterek bir an önce yeni bir hizmet binasına geçilmesi için ilgili kurumlara çağrıda bulundular.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK: PERFORMANS RAPORU ALINDI
Her iki ağır hasarlı yapıyla ilgili görüştüğümüz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise, Habip apartmanıyla ilgili tahliye işlemlerinin kaymakamlıkların yetki ve tasarrufunda olduğunu belirttiler. Aile Sağlığı Merkezi binasının ise Sağlık Müdürlüğünün kendi yaptırmış olduğu performans raporuna göre ağır hasarlı olduğunu, ancak kendilerince ilgili binaya verilmiş bir ağır hasar raporu bulunmadığını ifade ettiler.

Editör: Mücadele Gazetesi