Diyarbakır Büyükşehir: Yasa teklifi geri çekilsin Diyarbakır Büyükşehir: Yasa teklifi geri çekilsin

Diyrbakır Kayapınar ilçesinde bulunan Huzurevleri İlkokulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve OPET işbirliğinde yürütülen "Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar" projesinde bir aktif rol alıyor. Projenin "İyi Uygulamalar Yarışması" kapsamında öğrencilerin teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek amacıyla "İnternetsiz Hayata Bağlan" adlı kampanyayı başlattı. Çalışmalar öğrenci, veli, okul rehberlik servisi ile 3.Sınıf öğretmenlerinin işbirliği ile yürütülüyor. Okul yönetimi, günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte çocukların internet ve dijital cihazlara bağımlılığının arttığını fark ederek bu konuya dikkat çekmeyi hedefliyor.

Kampanya koordinatörü Şenay Öztürk Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ekran bağımlılığı ve bilinçsiz internet kullanımı günümüzde birçok ailenin karşılaştığı ciddi bir sorun haline geldi. Bu durumun çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıkları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, öğrencilerimizi ekran bağımlılığından korumak, dengeli ve bilinçli internet kullanımını öğretmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek amacıyla bu kampanyayı başlattık" dedi.

Kampanyaya katılan öğrenciler ise teknoloji bağımlılığı konusunda bilinçlenerek daha sağlıklı alışkanlıklar kazandıklarını belirtiyor. Kampanya çerçevesinde anneleriyle mutfağa giren çocuklar babalarıyla uçurtma tasarlayan çocuklar kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler. 3. sınıf öğrencisi Muhammed Kampanya kapsamında yaptıkları uçurtma şenliği ve piknikten çok keyif aldığını belirtti.  

Huzurevleri İlkokulu'nun başlattığı "İnternetsiz Hayata Bağlan" kampanyası, öğrenciler arasında teknoloji kullanımının bilinçli ve dengeli olması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Kaynak: Haber Merkezi