Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından düzenlenen "Gence Meslek Gence İyi Gelecek" Erasmus Programı Gençlik Katılımı Projesi kapsamında Mesleki Eğitim Çalıştayı, Büyükşehir Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi.

Çalıştayın sabah oturumunda, Diyarbakır'da mesleki eğitimin durumu, ülkelerin mesleki eğitim sistemleri, mesleklerin geleceği, NEET (Ne Meslekte Ne Eğitimde olan Gençlerin Durumu) ve gençlerin gelecek kaygıları ve fırsatlar konularında bilgilendirme sunumları yapıldı.

Öğleden sonra ise komisyon çalışmalarına geçildi. Bu çalışmalar kapsamında, mesleki ve teknik eğitimin ülke ve ilimiz düzeyinde genel görünümü, mesleki eğitimde öğretim programları ve işletmelerde mesleki eğitim / staj uygulamaları, mesleki eğitimin sektörle ilişkileri, mesleki eğitimin toplumsal algısı ve öğrenci profili, mesleki eğitimin geleceği konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Diyarbakır’da bir yılda ölen insanların sayısı belli oldu! Diyarbakır’da bir yılda ölen insanların sayısı belli oldu!

Öğretmen, öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 5 komisyonda, mesleki eğitimin sorunları ve çözüm önerileri üzerine yoğunlaşıldı. Çalıştay sonucunda, mesleki eğitim çalıştayı raporu hazırlanacak.

Bu önemli çalıştay, mesleki eğitimin geleceğine ışık tutacak ve Diyarbakır'da mesleki eğitimin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak.

Muhabir: Devrim AKTÜRK