Havaların ısınmasıyla birlikte Diyarbakır’da yılın ilk mercimek hasadına başlandı. Ancak, kentte bu yıl ilkbaharda etkili olan dolu ve aşırı sağanak yağış bazı yerlerde ekili alanlara büyük zarar verdiğini belirten çiftçi, Diyarbakır ve bölgede geçen yıla göre bu yıl rekoltede yarı yarıya düşüş beklediklerini dile getirdi.

“YÜZDE 50 DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”
Sur ilçesine bağlı Yalçınlar köyünde yıllardır çiftçilik yaparak geçimini sağlamaya çalışan 40 yaşındaki Mehmet Yalçın, havaların ısınmasıyla birlikte mercimek hasadı sezonunun da başladığını söyledi. Bu yıl aşırı yağışlar ve yer yer etkili olan dolu yağışı yüzünden mercimek dahil bazı ekinlerin büyük zarar gördüğünü kaydeden çiftçi Yalçın, ürün rekoltesinde, veriminde bu yıl yüzde 50 düşüş beklediklerini savundu.

Geçen yıl tüm ürünlerde verimin çok yüksek olduğunu ve verdiği emeğinin karşılığını alan çiftçi kesiminin yüzünün güldüğünü anımsatan Yalçın, bu yıl emeğinin karşılığını almayacağını ve çiftçiyi zor daha zor günler beklediğini savundu.  

MAZOT ZAMMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Geçen yılda olduğu gibi bu yıl da mazota yapılan zamlardan ötür çiftçilerin çok zor günler yaşadığına dikkat çeken çiftçi Yalçın,  üretimin devamlılığı ve dışa bağımlılığın azalması ya da ortadan kalkması için devletin her zaman çiftçilerin yanında olup onlara her türlü desteği vermesi gerektiğini ifade etti. 

Diyarbakır merkez köylerde ulaşım sorunu! Büyükşehir’e çağrı Diyarbakır merkez köylerde ulaşım sorunu! Büyükşehir’e çağrı

YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ
Çiftçilerin akaryakıt, gübre, ilaç gibi yüksek girdi maliyetleri karşısında nefessiz kaldığını kaydeden çiftçi Yalçın, çiftçi kırsalda üretmezse sanayilerde, fabrikalarda çarkın dönemeyeceğine, çiftçi kırsalda üretim yapamazsa ülkenin kalkınmasının, gelişmesinin çok zor olacağına vurgu yaptı.

“DESTEKLEMELER ARTIRILSIN”
Mercimek hasadından yaklaşık bir ay sonra arpa ve ekin hasadının başlayacağını dile getiren çiftçi Yalçın, yüksek girdi maliyetlerine dikkat çekerek, devletin çiftçilere verdiği tarımsal desteklemelerin ihtiyaç ve giderleri karşılayacak şekilde artırmasını talep etti.

Muhabir: Orhan YALÇIN