Diyarbakır’ın Çınar İlçesi ile Mardin’in Mazıdağı İlçeleri arasında kalan Ağaçsever, Yazçiçeği, Köksalan ve Yücebağ Köyleri ile Mardin’in Mazıdağı İlçesi sınırındaki Şenyuva ve Yetkinler Köylerinde 20 Haziran günü saat 22.15’te başlayan ve sabaha kadar süren yangın felaketiyle ilgili Diyarbakır ve Mardin Tarım Orman İl Müdürlükleri'nce yürütülen hasar tespiti tamamlandı.

Çınar’a bağlı Köksalan, Bağacık, Yazçiçeği ve Ağaçsever Mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanının küle döndüğü, bunun 6 bin 789 dekarında anız, bin 111 dekarının da hasadı yapılmamış buğday ekili arazilerden oluştuğu ifade edildi. 

Diyarbakır’da vatandaş rahat edecek! 10 ilçede tamamlandı Diyarbakır’da vatandaş rahat edecek! 10 ilçede tamamlandı

924 küçükbaş hayvan ölürken, ağır yaralı 83 küçükbaş hayvanın da ölmek üzere olduğu için kesime gönderildiği, 1 traktör ve 14 adet sulama tesisinin de yanarak kullanılamaz hale geldiği, aynı şekilde yüzlerce kök meyve ağaçlarının da bölgede tümden yandığı tespit edildi.

Batman Ve Mardin'de Yangın! Anız Ve Meyve Ağaçları Yandı
 
ZARAR 700 MİLYON LİRA
Mazıdağı’na bağlı Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında ise 7 bin dekarlık tarım alanının yandığı, bunun da 4 bin dekarının hasadı yapılmamış buğday alanı, 3 bin dekarının anızdan oluştuğu, yine yüzlerce kök meyve ağacının yandığı rapor edildi. Tüm bu zarar ziyanın ilk belirlemelere göre yaklaşık 700 milyon lira olduğu öğrenildi.

Kaynak: Sözcü