Elazığ'da saat 03.25'de yerin 13.83 kilometre derinliğinde 4.7 büyüklüğünde korkutan bir deprem meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Batman, Bingöl, Tunceli ve Malatya illerinden de hissedildi. Depremin ardından olumsuz bir durum olmadığı, saha tarama çalışmalarının devam ettiği belirtilirkilirken, Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, bölgeye uyarıda bulundu.

NTV canlı yayınında Elazığ'da meydana gelen depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Okan Tüysüz, "Bölgede en önemli ve tehlikeli olarak gördüğümüz Bingöl Yedisu fayı var" ifadelerini kullan Tüysüz, bölgeye 7.2 büyüklüğünde deprem uyarısında bulundu.

Dicle Nehri'nde görüntüleme cihazı ile ceset arandı Dicle Nehri'nde görüntüleme cihazı ile ceset arandı

“YEDİSU FAYI’NIN 7,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM ÜRETME OLASILIĞI VAR”
Depremle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Okan Tüysüz; 
"24 Ocak 2020'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin etki alanı içindeki bir bölge. Artçı deprem olarak değerlendirmek mümkün. Bölge hem 2020 depremiyle hem de geçtiğimiz yıl yaşadığımız 6 Şubat depremiyle sıkışan ve gerilen bir bölge. 2020'de enerjisi boşaldığı için büyük bir deprem beklemediğimiz bir yöre. Bölgede en önemli ve tehlikeli olarak gördüğümüz Bingöl Yedisu fayı var. Kuzey Anadolu fayının 1700'lü yıllardan bu yana kırılmamış o yöredeki en önemli parçası. 7,2 büyüklüğünde bir deprem üretme olasılığı var. Ancak bu depremin onunla bir bağlantısı yok. Yedisu fayı Elazığ'ın biraz doğusundan Karlıova'ya doğru uzanan bir fay parçası. Bunun üzerinde bir deprem beklentimiz var. Onun dışında yöre riskli bir bölge. Çok sayıda fay parçası barındıran bir bölge. En fazla dikkat edilmesi gereken yörelerden bir tanesi" ifadelerini kullandı

Kaynak: Haber Merkezi