Yaşamı, düşünceleri, yazıları ve şiirleriyle insanlığa büyük bir miras bırakan ve 20 Ocak 1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde doğan Sezai Karakoç'un bugün doğum günü. Diyarbakır’da dünyaya gelen Karakoç, birçok yerde çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Sezai Karakoç

91 yıl önce Diyarbakır’da dünyaya gelen ve unutulmaz eserleriyle büyük bir iz bırakan Sezai Karakoç, doğum günü nedeniyle her sene olduğu gibi bugün de müzede anıldı. Karakoç'u anmak için Ergani’de bulunan Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi’ni birçok kişi ziyaret etti.  

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

22 Ocak 1933 doğumlu olan Sezai Karakoç Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani'de geçmiştir. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlayan Sezai Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayan Sezai Karakoç burada parasız ve yatılı okumuştur. Lise eğitimi için Gaziantep'e giden Sezai Karakoç, Gaziantep lisesinden 1950 yılında mezun olmuştur. Lise öğrenim boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi. Sezai Karakoç üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanlar doğrultusunda eğitimine devam etmek için tercih etmesi gereken yatılı olan tek bölüm Siyasal bilgiler fakültesi idi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.

Sınav sonuçları açıklanınca Siyasal bilgiler fakültesini kazanmıştı. Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Siyasal bilgiler fakültesinin mali şubesinden mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar veren Sezai Karakoç, müfettişlik sınavına girdi. Sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı. Sezai Karakoç Anadolu'yu çok seviyordu.  

Görevi icabı ile de pek çok kez Anadolu'yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul'da diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş partisini kurdu. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu.1990 yılında kurulan Diriliş partisinin ömrü 7 yıl olmuştur. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş partisini kurdu. Yüce Diriliş Partisi başkanlığını günümüzde hala yürütmektedir.  

Sezai Karakoç'un Eserleri (Kitapları)  

Diriliş Neslinin Amentüsü  

Diyarbakır yolu saatlerce kapandı! İşte sebebi Diyarbakır yolu saatlerce kapandı! İşte sebebi

İslam’ın Dirilişi  

Mevlana  

Yitik Cennet  

İnsanlığın Dirilişi  

Kıyamet Aşisi  

Yunus Emre  

Leyla İle Mecnun  

Diriliş Muştusu  

İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü  

Ayin Çeşmeler  

Varolma Savaşı  

Günlük Yazılar 3 (Sur)  

Çağ ve İlham Sevgi Devrimi  

(Haber Merkezi) 

Editör: Mücadele Gazetesi