Dünya'nın en büyük bilim organizasyonlarından biri olan GYIIF 2024'de yapılan ön değerlendirmenin ardından 11-13 Ocak 2024 tarihlerinde çevrimiçi olarak 29 ülkeden 380 farklı proje yarıştı. 

DİYARBAKIR’I GURURLARI, DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU
Diyarbakır’daki özel bir lisede okuyan Yaren Kahramanoğlu, Faide Firdevs Akaydın ve Fatima Gül Akaydın, geliştirdiği "STOP CANCER" projesi ile Life Science kategorisinde Dünya Birinciliğini alarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

Diyarbakır’ın merkez nüfusu ne kadar? Diyarbakır’ın merkez nüfusu ne kadar?

YAREN, FİRDEVS VE FATİMA GÜL'ÜN PROJE FİKRİ NEDİR?
"Bildiğiniz gibi günümüzde kanser hastalığı ölüm sebebi olarak kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dünyadaki yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyledir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin zararları ve etkileri düşünüldüğünde doğal ve etkili çözümler üretilmesi kaçınılmaz olmuştur. Biz de projemizde, şifalı bitkilerden Aronia Melanocarpa'nın, MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerindeki etkisini ortaya koymayı, kanser metabolizmasında kilit rol oynayan Adenozindeaminaz (ADA) inhibisyonuna ve angiogeneze etkisini belirlenmeyi amaçladık. Yaptığımız kontrollü deneyler sonucunda aronya bileşenlerinin kanserli dokularda ADA enzimini güçlü bir şekilde inhibe ederek kanserin engellenebileceğini, kanserli dokulardaki metastazın yavaşlatılabileceğini ve tıbbi tedavinin bu şekilde güçlendirilebileceğini düşündürmektedir." (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi