YouTube’de belgesel kanalı dediğimizde Ruhi Çenet'ten sonra akla ilk gelen kişi Tuncer Gizem'dir. Youtube’de 2 milyon takipçiye ulaşan Tuncer Gizem Avcısı yayınladığı gizemli belgesellerle her geçen gün adından söz ettiriyor. 

Diyarbakır Surları Fotoğraf İçkale

Tuncer Gizem'in bu sefer ki adresi Türkiye'nin en gizemli şehirlerinden olan Diyarbakır oldu. Tuncer Gizem Diyarbakır'ı öyle bir şekilde anlattı ki Diyarbakırlılar bile bir kez daha yaşadığı şehre aşık oldu. Diyarbakır'ı daha önce görmeyenler ise bu gizemli belgeseli izledikten sonra Diyarbakır'ı merak etmeye başladılar. 

Dünyanın 8’nci harikası Diyarbakır'da olsaydı? İşte cevaplar Dünyanın 8’nci harikası Diyarbakır'da olsaydı? İşte cevaplar

Diyarbakır Ulu Cami Fotoğraf Mücadele

Peki Tuncer Gizem’in yayınladığı belgesel de hangi konulardan bahsediliyor? İşte belgeselin detayları...

ULU CAMİDE GİZEMLİ SU KANALLARI VE GEÇİTLER
Son günlerde sosyal medyada Ulu Cami'nin altında yer aldığı iddia edilen gizemli su kanalları ve tüneller büyük ilgi çekiyor. Tarih boyunca gezginlerin de dikkatini çeken bu kanalların, şehrin su kaynağını nasıl karşıladığı hakkında çok ilginç bilgiler var. Nasır-ı Hüsrev'in 1046 yılında Amid'i ziyaret ettiğinde yaptığı gözlemler, bu su kaynağının ne kadar benzersiz olduğunu anlatıyor.

Çinar Zerzevan Kalesi̇ Çinar

ZERZEVAN KALESİ VE MİTHRAS TAPINAĞI
Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi, sayısız sırra ev sahipliği yapıyor. Kale altında keşfedilen Mithras Tapınağı, özellikle ezoterik dünya ve  gizli örgütlerin ilgisini çekiyor. Mithras'ın yedi aşaması ve bu tapınağın varlığı, tarihin derinliklerine ışık tutuyor.

Kırklar Dağında

KIRKLAR DAĞI VE EVLİYALAR
Diyarbakır'ın güneybatısındaki Kırklar Dağı, kırk evliyanın içinde yaşadığına inanılan mistik bir yer. Her Perşembe gecesi beyaz güvercin kılığına giren evliyaların, mağarada abdest alıp ibadet ettiklerine dair rivayetler, bu bölgenin gizemini daha da artırıyor.

Murat Şenlikleri Ova

MURAT ŞENLİKLERİ VE MUAZ BİN CEBEL'İN HİKAYESİ
Diyarbakır'ın zengin tarihi, ilginç hikayelerle dolu. Silvan-Kemuk Köyü'nde düzenlenen Murat Şenlikleri, Muaz bin Cebel'in oğlunun şehit düşmesiyle başlayan ve hala devam eden bir gelenek. Bu şenliklerde, köy halkı hem anısını yaşatıyor hem de kültürel mirasını sürdürüyor.

EFSANELER VE DİYARBAKIR'IN GELECEĞİ
Diyarbakır'ın kalbinde, Ulu Cami'nin altında yer aldığına inanılan büyük bir su gölü ve şehri bir gün batıracağına dair efsaneler, şehrin büyülü atmosferini daha da gizemli kılıyor. Tarih boyunca pek çok farklı inanış ve efsanenin merkezinde yer alan Diyarbakır, sıradan bir şehir olmanın ötesinde, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine.

HZ. YUNUS VE DİYARBAKIR SURLARI
Hz. Yunus'un Diyarbakır'da yaşadığına ve surların kalkan balığı şeklinde inşa edildiğine dair rivayetler, şehrin manevi değerini daha da pekiştiriyor. Bu şekil, şehrin tarihi ve dini anlamda ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

Muhabir: Abdullah AKYOL