Diyarbakır’da da toplu ulaşım kartlarının yeni bir döneme girmesiyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, toplu taşıma alanında gerçekleşecek bu yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Otobüs Ulaşım (1)

TÜRKİYE KART DİYARBAKIR’DA KULLANIMI HAZIR
Öte yandan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Vekili Ali İhsan Su, “Her otobüsümüzde sesli anons sistemi var. Banka kartı ve abonman kart ile binme, mobil uygulamayı indirdiğiniz zaman tüm hat hareketleri izleme, saatleri görebilme imkanı var. Akıllı duraklarımız, QR kod uygulamamız var. Otobüslerimizi Türkiye Kart kullanımına hazır hale getirdik.” Diye konuşmuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Otobüs Ulaşım (3)

DİYARBAKIR ULAŞIMINDA YENİ DÜZENLEME
Yeni sistem kapsamında 2024 yılı sonunda ülkenin yüzde 50'sinden fazlasına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Gülten, bir sonraki yıl ise ülkenin tamamında bu sistemin uygulanacağını açıkladı. Türkiye Kart Projesi'nin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurgulayan Gülten, şehirlerarasında toplu taşıma kartlarının entegrasyonunun olmamasının büyük bir sorun olduğunu dile getirdi. Her şehre gidildiğinde yeni bir kart almanın vatandaşları zorladığını belirtti.

Diyarbakır’da kaybolan adamdan acı haber! Diyarbakır’da kaybolan adamdan acı haber!

KARTLAR ENTEGRE EDİLECEK
Gülten, bu nedenle 81 ilde geçerli olacak yeni sistemin detaylarını anlattı. Gülten yaptığı açıklamada, Türkiye Kart Projesi'nin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurguladı. Türkiye Kart'ın toplu taşıma kartlarının birbirleriyle entegre olmasını sağlayan bir sistem olduğunu açıkladı.

81 İLDE GEÇERLİ OLACAK
Gülten, projenin sadece bir toplu taşıma kartı olmadığını, aynı zamanda belediyelerin kendi kartlarını da çıkarmaya devam edeceğini dile getirdi. Türkiye Kart'ın, 81 ilde geçerli olacağını belirten Gülten, bu kartların Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca, Gülten belediyelerin de bu entegrasyon sürecinde önemli rol oynadığını belirterek, bu sürecin bir yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Kredi kartlarına da Türkiye Kart özelliği verilebileceğini ve bu projenin dünyada örneği bulunmayan bir teknoloji olduğunu ifade etti.

KULLANIMDAN KALKACAK MI?
Türkiye Kart ekosisteminin karekod ve cep telefonuyla ödemeleri de desteklediğini ekledi. Mevcut kullanılan kartları yerine Türkiye Kart'ın kullanılması yayınlaşacak. İlerleyen dönemlerde entegre edilmesinin ardından diğer kartların kullanımdan kaldırılması bekleniyor. 

TÜRKİYE KART NEDİR?
Geçtiğimiz aylarda Konya’da başlayan ve yıl sonunda 6 ilde kullanılmaya başlanacak olan Türkiye Kart, toplu ulaşım ile birlikte POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları ve vergi ödemeleri, otopark ödemeleri, anlaşmalı iş yerleri, taksi ödemeleri, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabilecek. Ayrıca, PTT kanalları, bankalar ve devlet kurumları, online kanallar, mobil uygulama ve anlaşmalı iş yerleri üzerinden yükleme işlemleri de yapılabilecek. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi