17 Aralık 1936 tarihinde Diyarbakır'da hayata gözlerini açan ve ömrünü hem tiyatroya, hem de sinemaya adayan Tuncer Necmioğlu, bir dönemler Yeşilçam'ın en çok aranan yıldızları arasındaydı. Aynı zamanda senarist ve tiyatro eleştirmeni de olan Necmioğlu, anne tarafından Rumeli, baba tarafından ise Kafkasya kökenlidir.

GENÇLİĞİNİ TİYATROYA ADADI 
Subay babası genç yaşta hayatını kaybedince Tıp Fakültesi’nde ve İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim gören sanatçı, öğrencilik yıllarında sanata ilgi duyarak tiyatroya başladı ve bölümlerden mezun olmadan kendisini tümüyle tiyatroya adadı.

30 YAŞINDAYKEN TÜRK SİNEMASININ JÖNLERİYLE BİRLİKTE TİYATRO OYUNU OYNADI 
1967 yılında Tuncel Kurtiz, Umur Bugay, Aydın Engin ve Müjdat Gezen'le birlikte Halk Oyuncuları'nın kurucularından olan Necmioğlu, aynı zamanda bu toplulukta genel sanat yönetmenliği ve oyunculuk da yapmıştır. Bunun dışında; Devlet Tiyatroları, Arena, AST ve Küçük Sahne'de de oyuncu olarak çalışan Tuncer Necmioğlu buralarda Ali Yalaz, Suna Keskin, Aras Ören, Erhan Gökgücü ve Şevket Altuğ gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. 

İLK FİLMİNİ YILMAZ GÜNEY İLE OYNADI 
Kamera karşısına da geçerek, birçok filmde oyuncu, yönetmen ve senarist olarak yer alan, beraberinde ise bir filmin müziğini de yapan Necmioğlu, ilk filmini Yılmaz Güney ile oynadı. 

“Tescilli Diyarbakır evimi yıktılar” dedi! Çağrı yaptı “Tescilli Diyarbakır evimi yıktılar” dedi! Çağrı yaptı

12 MART DÖNEMİNDE TUTUKLANDI, BIYIĞI KESİLDİ
Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği(AICT) Türkiye Merkezi (TEB) üyesi olan sanatçı; tiyatro konusunda yetkin bir isim olmakla tanınmaktaydı. 1969 yılında Nesimi Çimen ve Ayberk Çölok ile sergiledikleri oyun yasaklandı ve gözaltına alındılar. Gözaltındayken hepsinin bıyıkları kesildi. 12 Mart döneminde tutuklandı. 1980 yılında TRT'nin ilk renkli filmi, negatifleri tümüyle 'kaybolduğu' için yayımlanamayan "Orman"ın yönetmenliğini de yaptı. İşçi Partisi'nden 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan Necmioğlu seçimleri kazanamadı. 

69 YAŞINDAYKEN HAYATINI KAYBETTİ 
Sanat yaşamında politik olmaya önem veren Tuncer Necmioğlu 1985 yılında Devlet Tiyatrosu'nda görevliyken gözaltına alındı. 17 gün boyunca sorgulandı. Kansere yakalanan Necmioğlu, 69 yaşında oğlunun doğum gününde hayatını kaybetti. Kabri Hasdal Mezarlığı'ndadır.

Birçok dizi, sinema ve tiyatro oyununda yer alan Necmioğlu, iki defa Altın Portakal Film Festivali ödülü aldı. 

Muhabir: Devrim AKTÜRK