Diyarbakır’da kaza! Otomobil ikiye bölündü Diyarbakır’da kaza! Otomobil ikiye bölündü

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 Mart 2023 Newroz kutlamaları sonrası 14 yaşındaki Y.D.'nin kaçırılması ve işkenceye maruz kalmasına dair İlçe Emniyet amirlerinden A.O. ile polisler İ.A., E.Ö., G. B. ve H.Ç. hakkında açılan davada karar çıktı.

MA’nın haberine göre; Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına, Y.D.’nin ailesi, avukatı Mehdi Özdemir, İHD avukatı Yakup Güven, Baro Başkanı Nahit Eren’in katıldı. Sanık polisler duruşmaya katılmadı.

Savcı bir önceki duruşmada sunduğu mütalaasında, sanıkların çocuğu 25-30 dakika araçta tutarak, sert cisimle darp etmek suretiyle üzerlerine atılı “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve telefonunu atmak suretiyle de “Mala zarar verme” suçunu işledikleri gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti. Savcı her bir sanık için “Kişiyi hürriyetinden yoksan bırakma” suçundan 14 yıla kadar, “Mala zarar verme” suçundan da 6 aya kadar ceza verilmesini talep etmişti.

Mahkeme heyeti, her bir sanığa “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 8 yıl hapis cezası verdi. Cezada indirime gitmeyen mahkeme heyeti, “Mala zarar verme” suçundan da ayrı ayrı 4 bin 500 TL para cezası verdi. 

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN AÇIKLAMA
Diyarbakır Barosu, karara dair sanal medya X hesabında şu paylaşımda bulundu: "İlk günden beri ifade ettiğimiz ve dosya kapsamındaki deliller ile mahkemenin 3 Mayıs 2023 tarihli görevsizlik kararında belirtildiği üzere kolluk görevlilerinin fiili açık işkence suçu olup, işkence suçundan cezalandırılmaları gerekmektedir. Amed Barosu olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?
Diyarbakır Valiliği, Lice ilçesinde 14 yaşındaki çocuğa işkence edilmesine ilişkin, bir komiser ve 4 polisin gözaltına alındığını ve görevden uzaklaştırıldığını bildirdi. Sosyal medyada gözleri ve vücudunda morluklar olan bir çocuğun videosu infial yaratmıştı.

Kaynak: MA