Maraş depreminin ardından artçılar hala devam ederken deprem uzmanları da açıklamalar yapmaya devam ediyor. Prof. Dr. Naci Görür de yaptığı açıklamaları ile sık sık gündemde yerini alırken bu kez katıldığı canlı yayında Diyarbakır ve çevresindeki illere dikkat çekti.

DİYARBAKIR BİTLİS BATMAN’A DİKKAT ÇEKTİ
Naci Görür Güneydoğu Anadolu Bölgesi için iki tehlikenin bulunduğu ve bunun da Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis Zagros bindirme kuşağı olduğunu açıkladı. Görür, "Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır" ifadelerini kullandı. Görür açıklamalarının devamında, "Bingöl Karlıova’dan Kahramanmaraş’tan Hatay’a kadar giden hattır. Asıl orayı yaratan bu… Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkari’ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı. Güney Doğu’da deprem üreten 2 tehlike var. Bunlardan biri Doğu Anadolu Fayı, diğeri ise Bitlis-Zagros bindirme kuşağı… Yani Güney Doğu Anadolu’yu sınırlayan dağlık bölge. Adıyaman’dan başlayıp Hakkari’ye kadar giden Arap Platformu’nu sınırlayan dağlık bölge. Orası da bir tektonik kuşaktır. Arap Levhası’yla Doğu Anadolu’nun ve Anadolu’nun levhasının sınırıdır. Bu şekildeki levha sınırı bölgeleri depremler üretirler. Bu son 6 Şubat depremlerinde Arap Levhası kuzeye doğru savruldu. Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Anadolu Levhası’nın da biraz Batı’ya kaymasına neden oldu. Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır. Bingöl Karlıova’dan Kahramanmaraş’tan Hatay’a kadar giden hattır. Asıl orayı yaratan bu…” dedi.

Motorine indirim! Diyarbakır motorin fiyatları ne kadar? Motorine indirim! Diyarbakır motorin fiyatları ne kadar?

"TEHLİKE ORALARDA ARTTI"
Halk Tv’de yaptığı açıklamalarda Görür, “Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkari’ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı. Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari kendilerini birinci derecede tehdit eden bindirme kuşağına bağlı bir tehlikeye maruz kalmadılar. Doğu Anadolu Fayı’nın kırılması sonucu etkilendiler. Adıyaman DAF’a çok yakın etkilendi. Diyarbakır da etkilendi, evler yıkıldı. O kuşaktaki Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkari ve Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep… DAF ve bindirme hattı levha sınırıyla ilişkili ve onları karakterize ediyor. Dolasıyla hep aktif ve bunlar deprem ürettiği zaman bu bölgeyi etkiler. Bu dediğim DAF’a çok yakın yerlerdeki kentler… Dolasıyla onlar cidden tehlikeli. DAF üzerinde olan deprem bindirmeyi daha tehlikeli hale getirdi" dedi. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi