8 Aralık 2023 Cuma
  • G.ALTIN 1.889,31 %0.13
  • BİST100 7.981,50 %0.03
  • DOLAR 28,99 %0.23
  • EURO 31,22 %-0.17
  • BTC 43.511 %0.89
Alattin Duymaz

Tüm Makaleleri

Alattin Duymaz

Geçmişten Günümüze İş ve İşçilik Kavramı

Bu hafta geçmişten günümüze kadar uzanan iş ve işçilik kavramına değinmek istedim.

Mahalle Kavramı

Birlikte yaşamak ve birlik olmanın kapısı mahalleler, geçmişten günümüze şehirlerin özü olmuş ve kentleşme sürecinde referans noktası haline gelmişlerdir.

Diyarbakır Çüngüş’teki sahipsiz eserler!

Toplumlar kendi geçmişinden gelen ve bu güne kadar varlığını devam ettiren değerlere sahiptir. Bu bağlamda evrensel değerlerin bir araya gelmesiyle kültür dediğimiz yapı oluşur evrensel kültürün oluşm...

Güç ve Adalet

İnsanlar, birlikte yaşamanın verdiği zorunlulukla beraber, paylaşımsal hayat tarzını benimseyip, düşündüğünü imkanlar dahilinde hayata geçiren bir varlık olma özelliğine büründü.Bunu da kısaca Sosyal...

Zerzevan ve Mithras

Geçen hafta Zerzevan Kalesi ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra bu yazımızda Mithras Tapınağı’nı anlatmaya çalışacağım.

Diyarbakır ve Zerzevan Kalesi

Bu haftaki yazımda Doç. Dr. Aytaç Coşkun hocamın kazı başkanlığını yaptığı Zerzevan Kalesi’ni ve Zerzevan Kalesi’nin Diyarbakır’ın tarihi, kültürü ve turizmi açısından önemine değinmek istedim.

Kültürler ve Değerler

Diyarbakır’da bulunan birçok eserin, taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının önemini anlamaya çalışmamız gerektiği kanaatindeyim.

Unutulmuş Hamam Kültürü

Diyarbakır; eski yapılarıyla bizlere geçmişten mesajlar vererek bu kadim topraklar üzerinde yaşamış medeniyetlerin tarihi ve kültürel mirasını sergiliyor.

Hilar Mağaraları ve Çayönü’nün Önemi

Hilar Mağaraları ve Çayönü’nün Önemi

Gönül Kapılarımız

Gönül Kapılarımız